До 99-річчя Малиновського Бориса Миколайовича | Історія ІТ в Україні

До 99-річчя Малиновського Бориса Миколайовича

Про Бориса Миколайовича Малиновського

Малиновському Борису Миколайовичу, 24 серпня 2020 року, виповнилося б 99-років. Дев’ять місяців його вже немає з нами, мудрого, душевного, делікатного.

Конструктор першого вітчизняного напівпровідникового управляючого комп’ютера “Днепр”. Член-кореспондент Національної академії наук України, доктор технічних наук, професор.

За його ініціативи та за безпосередньої участі була проведена автоматизація наукового експерименту в десятках інститутів НАН України, автоматизовано роботу міністерства приладобудування і виконано безліч інших наукових проектів.

 

Учасник Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Будучи на фронті він ріс у військових званнях: сержант, молодший лейтенант, лейтенант, старший лейтенант, гвардії старший лейтенант. Двічі поранений. Мріяв про інше: стати вченим. Після демобілізації в 1945 році Борис Малиновський вступив до Івановського енергетичного інституту. Закінчив з відзнакою.

Після інституту Борис Малиновський вступив до аспірантури в Інститут електротехніки АН УРСР. У 1953 році захистив кандидатську дисертацію. У 1964 році захистив докторську дисертацію. З 1962-го по 1981-й керував відділенням кібернетичної техніки і завідував відділом керуючих машин Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України. З 1981 року — радник при дирекції Інституту.

Робив все, що міг, для розвитку інформаційних технологій в Україні. Дуже любив і багато спілкувався з молодими вченими, студентами – збагачення виходило взаємним.

Борис Малиновський зберіг “На пам’ять і для використання нащадкам” об’єктивну історію створення перших вітчизняних комп’ютерів, написавши унікальні книги про події учасником яких був сам і провівши інтерв’ю з десятками колег-піонерів комп’ютерної науки та техніки. Дуже ретельно ставився до інформації, до слова.

Ініціатор створення даного сайту – першого тримовного на пострадянському інтернет-просторі з даної тематики.У його книгах збережена об’єктивна історія створення перших вітчизняних комп’ютерів, відображені події учасником яких був сам, а також інтерв’ю з десятками колег-піонерів комп’ютерної техніки.

З теплотою і смутком згадуємо цю унікальну людину, яка любила людей, уміла запалити їх своїми ідеями, вміла цікаво жити, мала ясність мислення і творчу іскорку до останнього дня.

Пам’ять про Бориса Миколайовича Малиновському залишиться назавжди в серцях тих, хто мав щастя з ним працювати і спілкуватися.